Zanimivosti
Vse se je začelo v letu 1780, z dvema italijanskima znanstvenikoma. Z Galvaniom, po kateremu danes imenujemo baterijo bolj strokovno - galvanski člen in Volto, po katerem danes imenujemo standardno enoto za napetost - volt. Galvani je raziskoval nogo žabe in s svojim železnim orodjem podrgnil po eni izmed žabjih krakov, ki je zaradi tega trznil. Galvani je temu rekel "živalska elektrika" in verjel, da je energija shranjena v samih živih bitjih. Ampak Volta se s tem ni strinjal, saj je verjel, da je samo zaradi kovine prišlo do reakcije. Svojo idejo je potrdil tako, da je zložil kovine v stolp, pri katerih je izmenjaval cink in baker, vmes pa je postavil papir, namočen v slano vodo.
Beseda »baterija« izvira iz starofrancoske besede »baterie«, kar pomeni »dejanje tolčenja«, ki se nanaša na skupino topov v bitki.
Vsaka baterija je sestavljena iz komponent: pozitivna elektroda, negativna elektroda, elektrolit in separator.
Povprečen človek ima doma 2 gumbni bateriji in 10 običajnih (A, AA, AAA, C, D, 9V) ter na leto zavrže 8 baterij.
Postopek recikliranja odpadnih baterij je preprost in vsaj 70 odstotkov baterije se lahko ponovno uporabi.
Energija, potrebna za ustvarjanje popolnoma napolnjene baterije, je 50-krat večja od dejanske moči, kot jo lahko proizvede ta baterija.
Količina nikljevega kadmija iz štirih baterij pametnega telefona lahko onesnaži en olimpijski bazen.
Optimalno za vašo litij-ionsko baterijo pametnih telefonov je, da jo damo polnit, ko še ni čisto prazna in jo napolnimo 40-80%, namesto da bi jo napolnili do konca.
Polnilne baterije se lahko uporabijo do 1.000-krat in trajajo do 2,5 let.
Prva baterija v prenosnem telefonu je poskrbela le za 20 minut pogovora, nato se je spraznila.
Ikonična baterija Nokia 3310 je danes 3-4 - krat manj močna od povprečne iz pametnega telefona.
Na univerzi Oxford obstaja zvonec z baterijskim napajanjem, ki neprekinjeno zvoni že več kot 175 let. Nihče ne ve, kakšno baterijo vsebuje in nihče ne želi dati naprave narazen, da bi to ugotovil.
Mesto Fairbanks na Aljaski ima največjo polnilno baterijo na svetu, ki napaja celotno mesto med električnimi izpadi.
Izumili so poseben postopek, kako lahko iz odpadnih baterij izločijo baker in mangan, ki ju nujno potrebuje za uspešno rast npr. koruze, tako da iz teh kovin naredijo gnojilo za rastline.
Količina e-odpadkov (kamor sodijo tudi odpadne baterije) vsako leto narašča za 3-4%.