Kanada se tudi srečuje s težavo naraščanja e-odpadkov

Leta 2019 je po vsem svetu nastalo rekordnih 53,6 milijona ton elektronskih odpadkov, kar je v petih letih 21-odstotno povečanje. Vsak dan pa se zavrže skoraj 40.000 mobilnih telefonov.

Tudi v Kanadi so e-odpadki najhitreje rastoči tok odpadkov. Po podatkih Kanadskega združenja za brezžične telekomunikacije, ki zastopa brezžična podjetja in analizira vzorce recikliranja mobilnih telefonov, dva od treh Kanadčanov pravita, da imata mobilni telefon, ki ga ne uporabljata. Organizacija pravi, da je večina Kanadčanov tudi poročala, da se zaveda, da je njihove mobilne naprave mogoče reciklirati. Eden od razlogov, zakaj to ne naredijo je ta, da ljudje ne vedo vedno, kako in kam se jih lahko odvrže.

Greentec je eno redkih kanadskih podjetij, ki poskuša reševati kanadske probleme z e-odpadki, želijo si varnega odlaganja elektronike, ki več ne deluje, hkrati pa omejiti število mobilnih naprav, ki končajo na odlagališčih, saj vsebujejo dragocene snovi, ki se jih lahko ponovno uporabi. V napravah so pogosto kovine, kot so baker, srebro in zlato in pa veliko komponent, ki so nevarne, kot so litij-ionske baterije, zaviralci gorenja in svinec. Pametni telefoni pa danes vsebujejo tudi zaupne podatke.

Vir: https://www.ctvnews.ca/sci-tech/what-do-you-do-with-an-old-cellphone-company-hopes-to-reduce-canada-s-e-waste-1.5279830