KAKO POSUŠITI POPLAVLJENE APARATE
S poplavljenimi aparati je potrebno ravnati zelo previdno. Večina njihovih lastnikov jih takoj odda v reciklažo, nekateri pa upajo, da bi jih morda lahko še rešili. A če ne razumete zakonitosti elektrike, je preverjanje takšnih aparatov lahko zelo nevarno, saj to dejanje predstavlja veliko nevarnost za kratek stik in možnost električnega udara, ker je voda lahko prodrla v notranjost naprav. Zato naj vam v primeru, da niste prepričani, kako ravnati, pri tem pomaga nekdo, ki se na te zadeve spozna.
Sicer pa velja, da pralni, sušilni, pomivalni stroji, hladilniki, štedilniki itd. načeloma solidno preživijo poplave, a je dobro vedeti, da so v njih komponente, ki potrebujejo določene postopke čiščenja in sušenja.
Kako torej ravnati s poplavljeno električno napeljavo in električnimi napravami, ki so bile poplavljene?
- Izklopite električno napajanje naprav ter inštalacijo.
- Izklopite vse varovalke v razdelilcu.
- Ponovno vklopite vse posamezne varovalke. V primeru, da se kakšna varovalka izklopi, je ne vključimo ponovno. To pomeni, da je okvara na instalaciji.
- Vtičnice oziroma nekje tudi stikala so bila v vodi. Vtičnice je potrebno očistiti (jih odpreti), in sicer z vodo, ter jih nato obvezno obrisati s krpo. Ko se to izvede, lahko ponovno poskusite z vklopom varovalke. Če varovalka drži, je vse v redu. Če varovalka ne drži, je potreben ponoven pregled in poseg.
- V primeru, da so instalacije prekinjene ali potrgane, je potrebna sanacija in ne poskušajte z vklopom varovalk.
- V primeru, da se iz instalacij pojavi neprijeten vonj, je potreben takojšen izklop varovalke ali FID stikala in klic strokovnjaka.
- Sledi obvezno čiščenje naprav z vodo, lahko tudi po elektroniki, saj so tako ali tako bili pod vodo. Očistiti je potrebno tudi umazanijo v delih, kjer je elektronika zaščitena s pokrovi. V kolikor je mulj zašel v notranjost aparata ali ga je voda popolnoma zalila, je potrebno vse komponente oz. celoten aparat dobro oprat znotraj in zunaj (najboljše z visokotlačnim čistilcem) ter potem posušiti.
- Sledita brisanje in sušenje, to sta zelo pomembna postopka. Pri sušenju lahko pomaga sonce, kalorifer, dehidrator ipd.. Pomembno pa se je zavedati, da lahko sušenje na zraku traja tudi do enega meseca. Bolj kot bodo aparat in njegove komponente odprte, boljše se bodo sušile. Najbolj občutljivi so elektronski deli, kontrolne plošče, inverter moduli in filtri vhodnih motenj. Predvsem zaradi nevarnosti oksidacije elementov in kratkega stika, do katerega lahko pride pri slabi osušenosti.
Nekaj specifik
Elemente aparature moramo nujno demontirati, očisiti oz. oprati z alkoholom ter dobro posušiti, lahko tudi v pečici ali dehidratorju, vendar ne na večji temperaturi kot 60 stopinj. V kolikor kontrolne plošče vsebujejo ekrančke s tekočimi kristali tega ne počnemo. Očiščene elektronske komponente lahko damo tudi v riž in pustimo nekaj dni, da se v njem dobro osušijo. Da si zapomnimo pravilni vrstni red žic in konektorjev si velja zadevo slikati pred demontažo.
Elektromagnetni ventili, zapore vrat, presostati, kondenzatorji, temperaturni senzorji, grelci ipd. se očistijo, spihajo in posušijo. Če ni prisotnega mulja, jih ni potrebno demontirat, temveč samo dobro spihat, preverit kontakte in pustit, da se posušijo. Že ena lučka v hladilniku ali sušilcu, ki ni bila demontirana in je vlaga ostala v navoju žarnice, lahko povzroči kratek stik.
Motorje, motorčke, obtočne črpalke - torej vse dele, ki vsebujejo navitje, ležaje in podobno, je potrebno očistit z alkoholom ali spihat s kompresorjem. V kolikor ležaji niso zaribali, se jih lahko reši z PFTE mastjo v spreju (in nikakor ne z WD40, ki se ga lahko uporabi le za izpodrivanje vlage, potem se vrteči del tretira z mastjo). Na koncu je potrebno vse obvezno dobro posušiti.
Pri sušenju motorjev obstajata dva postopka:
V kolikor je motor inverter (brez-krtačni motor s frekvenčnim pretvornikom) in ima pritrjen elektronski modul, je potrebno komponente demontirat in očistit, namočit v čistilni alkohol in popolnoma posušit, potem pa naj bo sreča na naši strani.
Pri asihronskih in kolektorskih motorjih je potrebno navitje dobro posušit ter preverit ležaje.
Ventilatorji in kondenzacijske enote pri sušilcih na topolotno črpalko so potrebnega dobrega čiščenja in dolgotrajnega sušenja.
Kompresorji hladilnikov so zaprti, temu primerno manj občutljivi, zato poskrbimo da so čisti in suhi.
Črpalke, ki delujejo na princip magnetov (večina), moramo očistit in dobro posušit, preveriti kontakte in stvar deluje dalje.
Gumijasti deli nimajo težav z vlago, a jih moramo dobro očistit.
Vse, kar je električnega, mora biti čisto in popolnoma suho. Komponente aparata, ki se vrtijo, pa po tem še podmažemo.
Ko smo se prepričali, da so zgoraj omenjeni koraki opravljeni in da je aparat suh kot poper, ga priklopimo na omrežje in previdno poženemo program. Nujno opazujemo prvo delovanje aparata, če se dogaja kaj neobičajnega. Izmeti varovalk ali FID stikal niso dober znak. Kljub navidezni suhosti lahko ostanki vlage v notranjosti naprav še vedno predstavljajo tveganje za električni udar.
Viri:
https://twitter.com/xmp125a/status/1688292697776230400?s=19
https://www.facebook.com/photo/?fbid=169779436122596&set=a.122765250824015
https://cekin.si/novice/potrosnik/poplavljeni-gospodinjski-aparati.html
https://www.elektro-celje.si/si/aktualno/novice/2023/08/29866-Kako-ravnati-z-elektricno-napeljavo-in-napravami-po-poplavi