Izšlo je novo poročilo Global E-waste monitor za leto 2019

Globalno statistično partnerstvo za e-odpadke (GESP), ki ga tvorijo organizacije Univerza Združenih narodov (UNU), Mednarodna telekomunikacijska zveza (ITU) in Mednarodna združenje za komunalne odpadke (ISWA) je v sodelovanju s programom Združenih narodov za okolje (UNEP) izdalo poročilo Globalno nadzor e-odpadkov (http://ewastemonitor.info). V njem opozarjajo, da način  kako proizvajamo, trošimo in odlagamo EEO ni trajnosten. V letu 2019 smo ustvarili 53,6 Mt OEEO (7,3 kg/prebivalca), od tega se je formalno zbralo in recikliralo zgolj 17,4%, kar nakazuje, da recikliranje ne drži tempa z naraščajočo količino e-odpadkov.

Po količini proizvedene OEEO prednjači Azija (25 Mt), sledita Ameriki (13 Mt), Evropa (12 Mt) ter Afrika (3 Mt) in Oceanija (1 Mt). Globalne količina bo do leta 2030 narasla na 75 Mt (ocena).

Po količini proizvedene OEEO na prebivalca prednjačita Evropa in Oceanija (16 kg/PE), sledita Ameriki (13 kg/PE) ter Azija (5,6 kg/PE) in Afrika (2,5 kg/PE).

Po deležu recikliranih materialov si sledijo Evropa (42%), Azija (12%), Ameriki in Oceanija (okoli 9%) ter Afrika s slabim 1% zbrane in reciklirane OEEO. Usoda 83 % ali prek 44 Mt e-odpadkov ni znana. GESP ocenjuje, da se do 20% e-odpadkov izvozi pod pretvezo ponovne uporabe ali odpadnih kovin, 8% pa se jih odloži v razvitih državah (zbranih med MKO).