Aparati na turneji v Šoštanju in nova stalna izmenjevalnica

DOGODEK 9. novembra 2022 V SREDIŠČU SKUPNO DOBRO

V novo odprtem Središču Skupno dobro je danes potekal dogodek Krožni dnevi, ki smo ga izvedli v sklopu Interreg Adrion - Circle project. Imeli smo poln program, ki je vključeval prikaz delavnic s poudarkom na osveščanju o ponovni uporabi električnih aparatov in veščinah manjših popravil, ki jih lahko izvede vsak doma.
Spoznavali smo osnove 3D tiskanja, ki nam olajša marsikatero popravilo kadar si manjkajoči del enostavno izdelamo. Zahvaljujemo se mojstrom iz Medpodjetniški izobraževalni center (ŠC Velenje).
Sledila je modna revija “Ko oblačila znova zaživijo” dijakinj Srednje storitvene šole Šolski Center Velenje pod vodstvom ga. Maše Kolšek in ga. Irene Herlah.
Sledila je otvoritev naše stalne izmenjevalnice delujočih aparatov.
Zunaj na dvorišču smo imeli parkiran tudi naše vozilo E-transformer 2.0, ki je bilo na ogled za vse vedoželjne.
Veseli smo, da je podporo izkazala tudi Občina Šoštanj z direktorjem občinske uprave g. Drago Koren, ki je obiskal Središče.
Kot zaključni del Krožnih dni smo povabili v goste podjetnici in ambasadorki krožnega ga. dr. Marinko Vovk Center Ponovne Uporabe in ga. Mojco Žegarac Metelko Knof ter g. dr. Luka Zajec, tehničnega direktorja Syncycle. Na posvetu smo izvedeli o praksah delovanja različnih poslovnih modelov v krožnem gospodarstvu. Od socialno podjetniških, ki za uresničevanje krožnega omogoča tudi zaposlovanje ranljivih skupin. Z jasno vizijo reševanja družbenega problema zmanjševanja odpadkov in ponovne uporabe smo spoznali že delujoče lokacije centrov ponovne uporabe ter projekt Studio KROG- Studio krožnega gospodarstva, ki nastaja v Slovenskih Konjicah. Navdušeni pa tudi nad delovanjem krožnim laboratorijem v Krškem.
dr. Luka Zajec je predstavil razvojni projekt obdelave materialov, ki so sicer predvideni za sežig preko kemične razgradnje s pirolizo. Pri tem je možno izvesti kemično razgradnjo materialov ter pridobiti nov granulat v industriji plastike ter pogonska goriva. Tehnologija bi rešila problem 60.000 ton otroških plenic in vložkov, ki jih letno imamo v Sloveniji kot odpadek, ki pristane na deponijah ali v sežigalnicah.
Kot zaključek posveta smo ugotovili, da je potrebno povezovanje med akterji krožnega na vseh nivojih. Od osveščanja v lokalnem okolju, šolah in vrtcih kot pri podjetjih, javnih zavodih ter občinah. Saj tehnologija in nabor znanj že delujočih pobud omogočajo prihranke pri stroških ravnanja z odpadki in odgovornim potrošništvom pri novih izdelkih, ki so še vedno v porastu.
V Središču Skupno dobro so omogočili prostor srečevanja vseh, ki se zavedamo pomena trajnostnega in odgovornega razvoja družbe. Prepričani smo, da se mora izmenjava in ponovna uporaba vršiti poleg materialov tudi v prenosih znanj, praks in odnosov. Saj je nujna stalna krožnost v dajanju in sprejemanju, ki ustvarja živost in življenje.
 
Središče skupno dobro je odprto:
PONEDELJEK 9:00 - 12:00
ČETRTEK 12:00 - 15:00
TOREK, SREDA & PETEK PO DOGOVORU NA 041 833 866.
 
STALNA IZMENJEVALNICA ŠE DELUJOČIH APARATOV V SREDIŠČU SKUPNO DOBRO
 

Ekonomija delitve se tudi v Sloveniji vse bolj uveljavlja, še posebno med mladimi. S časom in naraščajočo potrebo ljudi po tovrstnem povezovanju so se vzpostavile že številne pobude na tem področju. Razlogi zakaj se posamezniki odločajo za tovrstne prakse so različni, nekateri si želijo živeti bolj enostavno, drugi želijo na ta način prispevati k ohranjanju narave, spet tretji le prihraniti nekaj denarja, marsikdo pa se poslužuje takega načina tudi zaradi novih doživetij ter utrjevanja medsebojnega zaupanja v lokalni skupnosti.

Tudi družba ZEOS, d.o.o. si je zadala za enega od ciljev tekočega projekta Life Spodbujamo e-krožno, da spodbuja skupnosti souporabe in izmenjave aparatov ter posledično podaljšuje uporabno dobo izdelkov. Skupaj s Središčem Skupno dobro smo pripravili stalno izmenjevalnico še delujočih aparatov, ki bo potekala v posebnem kotičku njihovih prostorov. Tja lahko prinesete katerikoli delujoči aparat, ki ga doma ne potrebujete več in ga zamenjajte z drugim aparatom ali pa ga samo oddate. Prinesete lahko še delujoče aparate, ki delujejo na elektriko ali baterije, kot so na primer gospodinjski aparati, zvočniki, električno orodje, projektor, šivalni stroj, električne igrače ipd. Prvih 100, ki vas bo prineslo še delujoči aparat na izmenjevalnico, bo dodatno nagrajenih.

Med zbranimi e-odpadki, ki so mimogrede najhitreje rastoči odpadki na svetu, se nahaja kar 2% še popolnoma delujočih aparatov, ki bi sicer lahko našli novega lastnika. Vsak predmet ima določeno življenjsko dobo, pri aparatih pa je tako, da se mnogo njihovih lastnikov odloči za njihovo zamenjavo še predno se njihova življenjska doba izteče ali pa jih enostavno ne uporabljajo tako pogosto kot so si zamislili ob njihovem nakupu. Svoj še delujoči aparat, ki ga več ne potrebujejo, zaradi pomanjkanja časa, ki bi ga namenili prodaji še delujočega aparata, raje odnesejo na najbližje reciklirno mesto ali celo odvržejo v zabojnik za mešane komunalne odpadke. Ena od možnosti, da se temu izognemo je, da jim lahko z izmenjavo poiščemo novega lastnika in tako ne spodbujamo porabe materiala in energije za proizvodnjo novega. Zato lahko rečemo, da so izmenjevalnice okolju prijazni dogodki. Aparati na izmenjavi tudi nič ne stanejo, znebimo se tistih, ki jih več ne potrebujemo in morda izmed trenutnega repertoarja prinesenih aparatov s strani drugih najdemo kakšnega, ki bi ga z veseljem imeli doma.

Dobiti izdelek, ki ima zgodbo, je postal nov trend in ne samo način, kako lažje preživeti neko krizo. Tovrstne aktivnosti ponujajo osebna doživetja, ki smo jih v zadnjih desetletij na račun globalizacije že malo pozabili, danes pa jih zopet vse bolj cenimo. Vabljeni vsi, da obiščete izmenjevalnico v Središču Skupno dobro in postanete del prebujene skupnosti tudi vi!